A. Zákon tří prvků:
Jakýkoliv děj, funkční i vývojový, lze realizovat jen organizací tří prvků (resp. vývojových údobí) odpovídajících funkčních charakteristik, jež mají význam tří stupňů efektivnosti.
KVALITATIVNÍ CHARAKTERISTIKY (PROSTOR ZÁPORNÝ):
|
KVANTITATIVNÍ CHARAKTERISTIKY (PROSTOR KLADNÝ):
|
Io … KVALITATIVNĚ DYNAMICKÝ (TVŮRČÍ) PROJEV MAXIMÁLNÍ DYNAMIKY
IIo … STATICKÝ PROSTŘEDEK – AVŠAK DOKONALÁ, KVALITATIVNĚ TVAROVÁ OPORA K FUNKČNÍ ČINNOSTI
IIIo … KVANTITATIVNĚ DYNAMICKÝ PROSTŘEDEK S VÝZNAMEM PRODUKTU |
Io … KVANTITATIVNĚ STATICKÝ ZÁKLAD NESCHOPNÝ JAKÉKOLIV DYNAMIKY
IIo … DYNAMICKÝ PROSTŘEDEK, AVŠAK V NESTABILNÍCH FUNKČNÍCH PODMÍNKÁCH
IIIo… PROSTŘEDEK K PŘETVOŘENÍ NESTABILNÍ KVANTITY NA DOVRŠUJÍCÍ KVALITU – NA PRODUKT ČINNOSTI
|
Každá životní forma, s významem jediného celku, musí pozůstávat ze dvou kategorií: KVANTITATIVNÍ a KVALITATIVNÍ, jež jsou navzájem funkčně opačné (kvalitativně symetrické), a to co do organizace i uplatnění kvality prvků. Výsledkem je soubor opačných charakteristik stupňů efektivnosti (Io, IIo, IIIo efektivnosti), jež tyto dvě opačné kategorie jedné soustavy , na všech stupních celkové konstrukce Života, důsledně popisují a funkčně charakterizují.
Každý plnohodnotný systém v nekonečně rozměrném kosmu se neustále vyvíjí, přičemž podstatou tohoto vývoje je zvyšování (akumulace) energie v rozvíjející se soustavě. Předmětný vývoj se vždy uskutečňuje ve dvou opačných fázích ‑ ve fázi NEDOSPĚLÉ a ve fázi DOSPĚLÉ.
Ve hmotném ( kladném) prostoru mají tyto charakteristiky:
‑ fáze nedospělá staví z akumulované energie skelet, a to tím rychleji, čím více se blíží jeho celkové dostavění, jež umožňuje násobné funkční uplatnění prvků skeletu. Proto závěrečné údobí dostavby je údobím nejprudšího vývoje, údobím DOTVOŘENÍ (údobím diplomové práce, údobím relativistickým - viz vzestupná větev křivky vývoje na obr. 1)
- fáze dospělá začíná ihned po dostavění skeletu, jehož existence dostatečné pevnosti a kvality je podmínkou zažehnutí tvůrčí práce - jako podstaty vývoje v dospělosti. Postupem vývoje je tvůrčí práce uvnitř skeletu stále složitější, proto nejdříve má relativně nekonečnou energii, první vnitřní kvalita ji rychle snižuje, aby později byl úbytek stále pomalejší – viz obr. 1.
V duchovním (záporném) prostoru mají tyto charakteristiky: fáze dospělá buduje skelet, fáze dospělá tento skelet zaplňuje kvantitativní energií z hmotného prostoru – Dušemi biologických jedinců.
Je soustavou, ve které se výše uvedené zákony uplatňují v nejjednodušší, v nejhodnotnější a v nejefektivnější formě: jako kontaktní spolupráce dvou opačných kategorií s vlastnostmi kvalitativních stupňů efektivnosti. Kvalitativní uplatnění prvků dovoluje akumulovat energii pouhou kvalitativní změnou svých prvků, což konstrukci Nositele povyšuje na obecně se uplatňující soustavu s posláním nejen opory činnosti, ale i se současným funkčním využitím energie reakce k zákonitému vývoji systému – kde akumulace energie reakce je nejefektivnějším způsobem zvyšování funkční energie E, jež je podstatou každého vývoje. Schéma Nositele je na obr. 10b.